Harmonia pedałowa

Harmonia pedałowa, 24-basowa to polski instrument ludowy, który powstał z połączenia cech harmonii i fisharmonii (lub eoliny). Dźwięk uzyskuje się poprzez tłoczenie powietrza z oddzielnych miechów nożnych (pedałów) połączonych z korpusem metalową/mosiężną rurą i poprzez jednoczesne wybieranie melodii na klawiszach. Wprowadzenie pedałów odciążyło muzyków (lżejsza ręka, gra w pozycji siedzącej), a instrument zdobył popularność podczas wesel i zabaw wiejskich.

Harmonia pedałowa

Tzw. „pedałówkę” na ziemiach polskich skonstruowano w firmie Piotra Stamirowskiego około 1900 r., następne jej wersje produkowały w kolejnych dziesięcioleciach inne warszawskie pracownie. Po I wojnie ten rodzaj harmonii stał się szczególnie popularny w składzie kapel ludowych na Mazowszu (Kurpie, Garwolińskie), także częściowo na Podlasiu. Harmonie (białe i czarne) dekorowano grawerując ażurowe floralne motywy, ozdabiając szkiełkami, ilustracjami z pasków celuloidowych itp.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl#sigProId38142305d3

Harmonia pedałowa-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.