baraban

Baraban to duży bęben o głębokim donośnym dźwięku, z obustronnym naciągiem. Instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Brzmienie barabanu dodatkowo wzbogaca metalowy talerz, bądź trójkąt. Gra się na nim oburącz. Wchodził w skład instrumentów kapeli ludowej.

baraban

Bardzo znany jest zwyczaj wielkanocnego bicia w baraban w Iłży. Z wielkim bębnem o średnicy 1 m i wysokości 50 cm, wykonanym z blachy miedzianej i obciągniętym źrebięcą, bądź cielęcą skórą wędruje po miasteczku dziesięciu mężczyzn. Bęben noszony jest od północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną do godziny 6 rano, kiedy rozpoczyna się rezurekcja. Dwóch mężczyzn przenosi instrument, a ośmiu pozostałych uderza drewnianymi pałkami podczas pięciominutowych postojów. Bębnienie zapowiada Zmartwychwstanie Pańskie. Zwyczaj ten kultywowany jest w Iłży od najdawniejszych czasów i nie jest znany nigdzie indziej.

Baraban przechowywany jest w miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

baraban-legend
inne

10.05.2013

Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej. Projekt zyskał pozytywną rekomendację i znalazł się na liście honorowych patronatów Ministra. Serdecznie dziękujemy!