basetla

Basetla to polski ludowy instrument smyczkowy, który swym kształtem przypomina wiolonczelę. Basetla wchodziła w skład instrumentarium kapel ludowych wraz ze skrzypcami i małym bębenkiem. Używana była przez muzykantów wiejskich do basowania czyli towarzyszenia skrzypkom. Posiada od 2 do 4 strun i charakterystyczną niską skalę dźwięków.

basetla

Basetla znana jest również pod nazwami: basetnia, basy, maryna.

Oskar Kolberg, słynny polski etnograf, folklorysta i kompozytor pisał o niej: „violoncello, w skróceniu cello, instrument smyczkowy, w budowie swej podobny do skrzypiec i altówki lub od nich większy i o niższym tonie, trzyma środek między altówką i kontrabasem i przy graniu stawiany bywa pionowo między kolanami (…) Ton tego instrumentu pełny i przemawiający do duszy, mianowicie w wyższych tonach, skłania wielu do traktowania go solowo lub śpiewnie. Basetla dzisiejsza jest wydoskonaleniem używanej niegdyś viola di gamba”.

Znane są przysłowia: „Gra na basach, a smykiem nie rusza”; „Spuścił z basu na kwintę”.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/basetla.html#sigProId0bb34595b8

basetla-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.