basetla

Basetla to polski ludowy instrument smyczkowy, który swym kształtem przypomina wiolonczelę. Basetla wchodziła w skład instrumentarium kapel ludowych wraz ze skrzypcami i małym bębenkiem. Używana była przez muzykantów wiejskich do basowania czyli towarzyszenia skrzypkom. Posiada od 2 do 4 strun i charakterystyczną niską skalę dźwięków.

basetla

Basetla znana jest również pod nazwami: basetnia, basy, maryna.

Oskar Kolberg, słynny polski etnograf, folklorysta i kompozytor pisał o niej: „violoncello, w skróceniu cello, instrument smyczkowy, w budowie swej podobny do skrzypiec i altówki lub od nich większy i o niższym tonie, trzyma środek między altówką i kontrabasem i przy graniu stawiany bywa pionowo między kolanami (…) Ton tego instrumentu pełny i przemawiający do duszy, mianowicie w wyższych tonach, skłania wielu do traktowania go solowo lub śpiewnie. Basetla dzisiejsza jest wydoskonaleniem używanej niegdyś viola di gamba”.

Znane są przysłowia: „Gra na basach, a smykiem nie rusza”; „Spuścił z basu na kwintę”.

basetla-legend
inne

10.05.2013

Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej. Projekt zyskał pozytywną rekomendację i znalazł się na liście honorowych patronatów Ministra. Serdecznie dziękujemy!