bęben jednomembranowy

Bęben jednomembranowy to instrument perkusyjny z metalowymi cekinami, wykonany z jednego kawałka ciemnego, ciężkiego drewna. Bęben należy do instrumentów zwanych membranofonami. Składa się z korpusu i jednej lub 2 membran. Membrana wykonana jest z twardej skóry, bydła, związanej z masą poprzez różnej długości kołki wbite w niedalekiej odległości od siebie.

bęben jednomembranowy

Bęben pojawił się w Europie we wczesnym średniowieczu. Najczęściej używany był i jest obecnie w orkiestrach wojskowych, orkiestrze symfonicznej i w ludowym instrumentarium. Ze względu na sposób gry wyróżniamy bębny uderzane – pałeczkami, szczoteczkami, dłonią, palcami i pocierane – palcami lub za pośrednictwem przechodzącego przez otwór w membranie pęku włosia końskiego, łańcucha, pręta lub sznura pocieranego ręką, tzw. bąka.

Najstarsze europejskie bębny znalezione na wykopaliskach archeologicznych, pochodziły z okresu neolitu, ok. 7 tys. lat  p.n.e. miały kształt kielicha posiadały gliniany korpus i jedną membranę. Ze względu na kształt korpusu rozróżnia się bębny walcowate, klepsydrowate, beczułkowate, stożkowe, kielichowe, obręczowe, ramowe.

bęben jednomembranowy-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".