Er hu

Erhu to dwustrunowy instrument smyczkowy z rodziny huqin, znany od VII wieku. Używany jest w Chinach, Japonii, Korei i południowo-wschodniej Azji. Nie posiada podstrunnicy. Charakterystyczny dźwięk wydobywa się za pomocą bambusowego smyczka z końskim włosiem, przeciąganego po strunach wprawianych w wibrację przez muzyka. Pudło rezonansowe obciągnięte jest skórą pytona.
„Chińskie skrzypce” mogą występować zarówno solo, jak i w niewielkich zespołach, a nawet w orkiestrze. Długość typowego erhu to 81 cm. Instrument podczas gry trzyma się pionowo.

Er hu

Do konstrukcji erhu używa się różnych odmian drewna sandałowego. Uważa się też, że najlepsze instrumenty powstają ze starych mebli. Dawniej struny erhu wykonywano ze skręconych jedwabnych nici, dziś są one metalowe. Od 2005 roku, do budowy erhu można używać skóry pytonów jedynie z licencjonowanych hodowli, w tym samym roku Chińska Orkiestra w Hongkongu zaczęła z sukcesem opracowywać ekologiczny materiał zastępujący całkowicie skórę zwierzęcą w produkcji erhu.

Er hu-legend
foto-wideo