Ghichak

Ghichak (gheychak, quichak) jest starożytnym instrumentem z rodziny lutni popularnym m.in. w Iranie i Afganistanie. Swoją charakterystyczną formę zawdzięcza pudłu wyciętemu z jednego kawałka drewna: posiada ono dwie symetryczne komory. Część, na której spoczywa mostek pokrywa membrana ze skóry. Ghichak często są inkrustowane lustrzanymi elementami, koralikami, barwnymi kamieniami. Dźwięk wydobywa się poprzez jednoczesne szarpanie ręką 4-6 strun i przeciąganie po nich smyczkiem za pomocą drugiej ręki.

Ghichak

Ghichak są budowane z drzewa morwy lub orzecha (podstrunnica z hebanu lub palisandru, mostek z czarnej topoli) i są kojarzone z podobnymi do nich: sarindą, surozem, sarangi.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/ghichak.html#sigProId48beeb086e

Ghichak-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.