Gong chiński, xiao luo

Gong to tradycyjny chiński instrument perkusyjny. Dysk wykonany z miedzi, brązu (lub stopu miedzi i cyny), wydaje charakterystyczny rezonujący dźwięk po uderzeniu w niego drewnianą pałką. Jest bardzo starym instrumentem - notuje się jego występowanie w II w. n.e, a przez wieki typów gongów wykształciło się aż ok. 30. Mogą występować na wieloelementowych lub pojedynczych stojakach. W zależności od rodzaju, towarzyszy operom, wyścigom smoczych łodzi, tańcom ludowym.

Gong chiński, xiao luo

W dawnych Chinach gongi wysyłały sygnały armiom lub przekazywały wiadomości. Od XVIII wieku zaczęły funkcjonować w Europie. Gong typu xiao luo nazywany jest też „chińskim małym gongiem” i w przedstawieniach opery pekińskiej akompaniuje zwykle postaciom kobiecym.

Gong chiński, xiao luo-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.