Morin khuur, Mongolia

Morin khuur to mongolski instrument strunowy. Zbudowany jest z drewnianego pudła rezonansowego o kształcie zbliżonym do trapezu i dwóch nylonowych strun rozpiętych na gryfie zakończonym rzeźbioną główką konia. Pudło obciągnięte jest skórą i ma 1-2 otwory. Dźwięk wydobywa się poprzez umieszczenie instrumentu między nogami muzyka i przeciąganie smyczkiem po strunach.

Morin khuur, Mongolia

W zachodniej Mongolii morin khuur nosi nazwę ikil, a we wschodniej shoor. Tradycyjnie struny powinny być wykonane z końskiego włosia - „męska” (niska) z ogona ogiera liczy 130 włosów, a „żeńska” (wysoka) z ogona klaczy ma włosów 105.
Według legendy, morin khuur powstał, gdy zrozpaczony rycerz/chłopiec chciał upamiętnić swojego latającego konia: zwierzęciu źli ludzie odcięli skrzydła i spadł na ziemię.
W 2003 roku instrument został ogłoszony Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Morin khuur, Mongolia-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.