Gong chiński, xiao luo

Gong to tradycyjny chiński instrument perkusyjny. Dysk wykonany z miedzi, brązu (lub stopu miedzi i cyny), wydaje charakterystyczny rezonujący dźwięk po uderzeniu w niego drewnianą pałką. Jest bardzo starym instrumentem - notuje się jego występowanie w II w. n.e, a przez wieki typów gongów wykształciło się aż ok. 30. Mogą występować na wieloelementowych lub pojedynczych stojakach. W zależności od rodzaju, towarzyszy operom, wyścigom smoczych łodzi, tańcom ludowym.

Gong chiński, xiao luo

W dawnych Chinach gongi wysyłały sygnały armiom lub przekazywały wiadomości. Od XVIII wieku zaczęły funkcjonować w Europie. Gong typu xiao luo nazywany jest też „chińskim małym gongiem” i w przedstawieniach opery pekińskiej akompaniuje zwykle postaciom kobiecym.

Gong chiński, xiao luo-legend
projekt - scenariusze

Scenariusze

Z myślą o nauczycielach i dzieciach z całej Polski, a także wszystkich osobach zainteresowanych muzyką ludową, na stronie internetowej zamieściliśmy bank brzmień nagranych w projekcie instrumentów.

Wystarczy dostęp do internetu i kilka stanowisk komputerowych np. w szkolnej pracowni i można samodzielnie przeprowadzić warsztaty muzyczne.

Zapraszamy zatem do nauki i zabawy!

 

Do pobrania:

scenariusze-szkola-pierwszy.pdf

scenariusze-szkola-drugi.pdf