kemancze

Kemancze to rodzaj instrumentu typu fidel, na którym gra się w pozycji kolanowej, techniką przyciskową, obracając szyjką instrumentu w różne strony. Kształt instrumentu to parabola. Szyjka w formie pręta przebija pudło rezonansowe, na którym znajdują się 4 metalowe struny.

kemancze

Kemanche to instrument strunowy z rodziny skrzypiec stosowany w arabskiej i perskiej muzyce artystycznej. Uważa się, że zostały skonstruowane w Iranie, a ich nazwa pochodzi od perskiego słowa dwa ‘keman’ – skrzypce i ‘ce’ – mały. Kemancze powszechnie używano w Iranie, Azerbejdżanie, Armenii, Turcji i Azji Środkowej oraz w krajach basenu Morza Czernego, gdzie prawdopodobnie przybyły dzięki Grekom. W Iranie kemancze odgrywają szczególną rolę od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. – są postrzegane jako symbol tradycyjnych wartości, w przeciwieństwie do znanych powszechnie skrzypiec. Początkowo stosowano w kemancze struny wykonane z jedwabiu, a we współczesnych wersjach instrumentu używa się metalowych.
Muzyka tworzona i grana na kemnacze jest zazwyczaj szybka i żywa.


kemancze-legend
projekt - scenariusze

Scenariusze

Z myślą o nauczycielach i dzieciach z całej Polski, a także wszystkich osobach zainteresowanych muzyką ludową, na stronie internetowej zamieściliśmy bank brzmień nagranych w projekcie instrumentów.

Wystarczy dostęp do internetu i kilka stanowisk komputerowych np. w szkolnej pracowni i można samodzielnie przeprowadzić warsztaty muzyczne.

Zapraszamy zatem do nauki i zabawy!

 

Do pobrania:

scenariusze-szkola-pierwszy.pdf

scenariusze-szkola-drugi.pdf