Bęben szczelinowy muyu

Bębny muyu, czyli temple blocks, należą do drewnianych instrumentów perkusyjnych, używanych głównie w buddyjskich rytuałach religijnych (medytacje, procesje, śpiewanie sutr) w Chinach, Japonii, Korei, Tybecie, na Tajwanie. Rozmiary bębnów wahają się od 150 mm do ponad metra - te mniejsze w świątyniach spoczywają na haftowanych poduszkach. Dźwięk z bębnów wydobywa się poprzez trzymanie za specjalny uchwyt i uderzanie pałką w instrument.

Bęben szczelinowy muyu

Nazwa bębnów oznacza „drewnianą rybę”, z czym wiąże się wiele legend, w tym opowieść  o cudem odnalezionym we wnętrzu ryby dziecku rybaka i o mnichu, któremu wielka ryba pomogła przejść przez rzekę. To wyjaśnia kształt instrumentu: wnętrze przekrojonej ryby oraz głowy ryb (ale też smoków) trzymające perłę, a także przypomina o pierwotnym - dosłownie „rybim” - wyglądzie bębnów, które nadal można zobaczyć przed świątyniami.

Bęben szczelinowy muyu-legend
inne

22.03.2013

Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Zarejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank brzmienia, który posłuży do tworzenia współczesnych instrumentaliów. Niektóre z instrumentów zostaną przełożone na sterowniki czułe na ruch, przy pomocy których, w maju, przeprowadzimy warsztaty dla dzieci. Ponadto opracujemy scenariusze zajęć, które, w oparciu o internetową wersję naszego banku brzmienia, umożliwią przeprowadzenie lekcji wszystkim zainteresowanym nauczycielom szkół podstawowych z całej Polski.