Piszczałka bezotworowa

Piszczałka zwana końcówką (słow. koncovka) należy do grupy pasterskich instrumentów karpackich. Charakteryzuje się brakiem otworów palcowych, gwizdkiem do wdmuchiwania powietrza i otworem końcowym, który zatyka się bądź odtyka, modulując dźwięk. Inne określenie tego aerofonu wargowego – „postna” - odnosi się do funkcji, jaką spełniała, czyli instrumentu o dozwolonym użytku w czasie Wielkiego Postu.

Piszczałka bezotworowa

Końcówki używane są na Słowacji oraz na Morawach, wykonuje się je z czarnego bzu.

Piszczałka bezotworowa-legend
projekt - warsztaty

Warsztaty

Rusza nabór na wiosenną serię warsztatów. Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne na zapisy!
Już wkrótce uruchomimy ankietę rekrutacyjną!

Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

W naszym projekcie dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon, i in. ożyją w rękach profesjonalnych muzyków. Utrwalone dźwięki umożliwią stworzenie BANKU BRZMIEŃ. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników możliwe będzie tworzenie oryginalnych aranżacji.

W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty, których uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – razem stworzymy ORKIESTRĘ NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?