Harmonia pedałowa

Harmonia pedałowa, 24-basowa to polski instrument ludowy, który powstał z połączenia cech harmonii i fisharmonii (lub eoliny). Dźwięk uzyskuje się poprzez tłoczenie powietrza z oddzielnych miechów nożnych (pedałów) połączonych z korpusem metalową/mosiężną rurą i poprzez jednoczesne wybieranie melodii na klawiszach. Wprowadzenie pedałów odciążyło muzyków (lżejsza ręka, gra w pozycji siedzącej), a instrument zdobył popularność podczas wesel i zabaw wiejskich.

Harmonia pedałowa

Tzw. „pedałówkę” na ziemiach polskich skonstruowano w firmie Piotra Stamirowskiego około 1900 r., następne jej wersje produkowały w kolejnych dziesięcioleciach inne warszawskie pracownie. Po I wojnie ten rodzaj harmonii stał się szczególnie popularny w składzie kapel ludowych na Mazowszu (Kurpie, Garwolińskie), także częściowo na Podlasiu. Harmonie (białe i czarne) dekorowano grawerując ażurowe floralne motywy, ozdabiając szkiełkami, ilustracjami z pasków celuloidowych itp.

Harmonia pedałowa-legend
projekt - warsztaty

Warsztaty

Rusza nabór na wiosenną serię warsztatów. Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne na zapisy!
Już wkrótce uruchomimy ankietę rekrutacyjną!

Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

W naszym projekcie dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon, i in. ożyją w rękach profesjonalnych muzyków. Utrwalone dźwięki umożliwią stworzenie BANKU BRZMIEŃ. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników możliwe będzie tworzenie oryginalnych aranżacji.

W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty, których uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – razem stworzymy ORKIESTRĘ NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?