bęben jednomembranowy

Bęben jednomembranowy to instrument perkusyjny z metalowymi cekinami, wykonany z jednego kawałka ciemnego, ciężkiego drewna. Bęben należy do instrumentów zwanych membranofonami. Składa się z korpusu i jednej lub 2 membran. Membrana wykonana jest z twardej skóry, bydła, związanej z masą poprzez różnej długości kołki wbite w niedalekiej odległości od siebie.

bęben jednomembranowy

Bęben pojawił się w Europie we wczesnym średniowieczu. Najczęściej używany był i jest obecnie w orkiestrach wojskowych, orkiestrze symfonicznej i w ludowym instrumentarium. Ze względu na sposób gry wyróżniamy bębny uderzane – pałeczkami, szczoteczkami, dłonią, palcami i pocierane – palcami lub za pośrednictwem przechodzącego przez otwór w membranie pęku włosia końskiego, łańcucha, pręta lub sznura pocieranego ręką, tzw. bąka.

Najstarsze europejskie bębny znalezione na wykopaliskach archeologicznych, pochodziły z okresu neolitu, ok. 7 tys. lat  p.n.e. miały kształt kielicha posiadały gliniany korpus i jedną membranę. Ze względu na kształt korpusu rozróżnia się bębny walcowate, klepsydrowate, beczułkowate, stożkowe, kielichowe, obręczowe, ramowe.

bęben jednomembranowy-legend
projekt - warsztaty

Warsztaty

Rusza nabór na wiosenną serię warsztatów. Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne na zapisy!
Już wkrótce uruchomimy ankietę rekrutacyjną!

Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

W naszym projekcie dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon, i in. ożyją w rękach profesjonalnych muzyków. Utrwalone dźwięki umożliwią stworzenie BANKU BRZMIEŃ. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników możliwe będzie tworzenie oryginalnych aranżacji.

W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty, których uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – razem stworzymy ORKIESTRĘ NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?