okaryna

Okaryny najczęściej wykonuje się z wypalonej gliny albo porcelany. Okaryna posiada od 4 do 24 otworów, które zamykane palcami grającego kształtują wysokość dźwięku. Z boku instrumentu wystaje część przyustna, służąca do zadęcia, zbudowana jak we flecie podłużnym.

okaryna

Okarynę w znanej dziś postaci skonstruował w drugiej połowie XIX wieku Włoch Giuseppe Donati, lecz istnieją przekazy mówiące, że jej historia liczy ponad 1200 lat. Szybko zdobyła popularność w Europie jako instrument amatorski, nietrudny do wykonania samodzielnie. Próby jej udoskonalenia poprzez dodanie systemu klap i suwaków nie powiodły się. Czasami bywa wykorzystywana przez kompozytorów współczesnych.

Konstrukcja okaryny nie pozwala na regulowanie wysokości dźwięku siłą dęcia w ustnik. Okaryny są wykonane z ceramiki i malowane, miewają najczęściej kształt kuli, ziemniaków, zwierząt, ptaków. Okaryna uważana jest za instrument magiczny, który kojarzy się z naturą i tajemniczością. W Peru muzykujący na niej potrafią wiernie naśladować dźwiękiem głosy ptaków amazońskich, uważają też, że działa jako instrument uspokajający nerwy.

okaryna-legend
projekt - warsztaty

Warsztaty

Rusza nabór na wiosenną serię warsztatów. Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne na zapisy!
Już wkrótce uruchomimy ankietę rekrutacyjną!

Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

W naszym projekcie dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon, i in. ożyją w rękach profesjonalnych muzyków. Utrwalone dźwięki umożliwią stworzenie BANKU BRZMIEŃ. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników możliwe będzie tworzenie oryginalnych aranżacji.

W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty, których uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – razem stworzymy ORKIESTRĘ NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?