Guzheng, Chiny

Guzheng nazywany jest „chińską cytrą” i jest instrumentem szarpanym o długości 160 cm, pudle rezonansowym wykonanym z drzewa wutong i liczbie stalowych strun od 21 do 25. Dźwięk wydobywa się poprzez szarpanie strun (w położeniu horyzontalnym) prawą ręką, podczas gdy lewa reguluje ich napięcie. Instrumenty są często pięknie dekorowane laką, masą perłową i emalią (tech.cloisonné), a także malunkami i inskrypcjami.

Guzheng, Chiny

Na guzheng grano już bardzo dawno temu (tzw. Okres Walczących Królestw: 475 do 221 p.n.e.), używając wówczas strun z jedwabiu. Muzycy często używają nakładek na palce, które dawniej wykonywało się z kości słoniowej lub skorupy żółwia, a obecnie np. z żywicy.

Guzheng, Chiny -legend
projekt - warsztaty

Warsztaty

Rusza nabór na wiosenną serię warsztatów. Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne na zapisy!
Już wkrótce uruchomimy ankietę rekrutacyjną!

Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

W naszym projekcie dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon, i in. ożyją w rękach profesjonalnych muzyków. Utrwalone dźwięki umożliwią stworzenie BANKU BRZMIEŃ. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników możliwe będzie tworzenie oryginalnych aranżacji.

W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty, których uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – razem stworzymy ORKIESTRĘ NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?