Gong chiński, xiao luo

Gong to tradycyjny chiński instrument perkusyjny. Dysk wykonany z miedzi, brązu (lub stopu miedzi i cyny), wydaje charakterystyczny rezonujący dźwięk po uderzeniu w niego drewnianą pałką. Jest bardzo starym instrumentem - notuje się jego występowanie w II w. n.e, a przez wieki typów gongów wykształciło się aż ok. 30. Mogą występować na wieloelementowych lub pojedynczych stojakach. W zależności od rodzaju, towarzyszy operom, wyścigom smoczych łodzi, tańcom ludowym.

Gong chiński, xiao luo

W dawnych Chinach gongi wysyłały sygnały armiom lub przekazywały wiadomości. Od XVIII wieku zaczęły funkcjonować w Europie. Gong typu xiao luo nazywany jest też „chińskim małym gongiem” i w przedstawieniach opery pekińskiej akompaniuje zwykle postaciom kobiecym.

Gong chiński, xiao luo-legend
projekt - warsztaty

Warsztaty

Rusza nabór na wiosenną serię warsztatów. Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne na zapisy!
Już wkrótce uruchomimy ankietę rekrutacyjną!

Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

W naszym projekcie dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon, i in. ożyją w rękach profesjonalnych muzyków. Utrwalone dźwięki umożliwią stworzenie BANKU BRZMIEŃ. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników możliwe będzie tworzenie oryginalnych aranżacji.

W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty, których uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – razem stworzymy ORKIESTRĘ NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?