Kemence, Turcja

Tzw. klasyczne kemençe to od XIX wieku najbardziej popularny instrument smyczkowy w klasycznej muzyce otomańskiej. Znany w Turcji, Iranie, Grecji. Charakteryzuje się gruszkowatym kształtem wykonanym z jednego kawałka drewna (przeważnie śliwa); pudło posiada dwa otwory. Muzyk wydobywa dźwięk poprzez poruszanie 2-3 strun, opierając instrument na kolanie (w pozycji siedzącej). Struny skraca się poprzez boczny dotyk paznokcia, tak jak w innych fidelach ludowych.

Kemence, Turcja

Instrument jest spokrewniony z lirą bizantyjską. Dawne instrumenty wykonywane np. pod kątem muzyki pałacowej, miały elementy pokrywane kością słoniową i masą perłową.

Kemence, Turcja -legend
projekt - warsztaty

Warsztaty

Rusza nabór na wiosenną serię warsztatów. Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne na zapisy!
Już wkrótce uruchomimy ankietę rekrutacyjną!

Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

W naszym projekcie dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon, i in. ożyją w rękach profesjonalnych muzyków. Utrwalone dźwięki umożliwią stworzenie BANKU BRZMIEŃ. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników możliwe będzie tworzenie oryginalnych aranżacji.

W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty, których uczestnicy będą samodzielnie komponować i grać różnorodne melodie – razem stworzymy ORKIESTRĘ NIEWIDZIALNYCH INSTRUMENTÓW.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z ludowymi instrumentami oraz poznają zasady komponowania współczesnych utworów muzycznych. Dowiedzą się czym jest cisza w muzyce, jak ważny jest podział ról w Orkiestrze, co robi Dyrygent. Znajdą odpowiedzi na pytania: czy hałas może być melodyjny? czy cisza wyłącznie pełni rolę przerwy w trakcie nadawania utworów muzycznych?