bandoneon

Bandoneon, zwany „duszą tanga” to rodzaj harmonii ręcznej. Bywa często mylony z akordeonem, chociaż wydaje znacznie bogatsze dźwięki i daje muzykom większe możliwości. Posiada 88 lub więcej guzików i czworokątną obudowę. Należy do grupy idiofonów dętych klawiszowych, a według innej klasyfikacji należy do grupy aerofonów.

bandoneon

Nazwa instrumentu pochodzi od nazwiska jego twórcy. Został zbudowany przez Heinricha Banda, który w wieku 29 lat, w grudniu 1850 r. pierwsze egzemplarze do sprzedaży umieścił w swoim sklepie w miejscowości Krefeld, w Niemczech.

Pierwotnie miał służyć do grania muzyki religijnej w kościołach. Kiedy instrument przybył do portowego miasta Buenos Aires w Argentynie z czasem wraz z gitarami, skrzypcami i fletami przyczynił się do powstania nowego gatunku muzycznego tanga milonga, podczas którego grania wykorzystywany jest do dziś. Wybitnym wirtuozem bandoneonu był argentyński kompozytor tanga i muzyk, Astor Piazzolla.

bandoneon-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".

 

Warsztaty odbyły się w Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (18 - 30 maja 2013).

Wzięły w nich udział grupy zorganizowane – warsztaty realizowane w trakcie tygodnia oraz osoby indywidualne – warsztaty w weekendy.

Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange.

 • 10.05.2013

  Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej.

  Czytaj więcej...

 • 06.05.2013

  Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową.

  Czytaj więcej...

 • 22.03.2013

  Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Rejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank...

  Czytaj więcej...