okaryna

Okaryny najczęściej wykonuje się z wypalonej gliny albo porcelany. Okaryna posiada od 4 do 24 otworów, które zamykane palcami grającego kształtują wysokość dźwięku. Z boku instrumentu wystaje część przyustna, służąca do zadęcia, zbudowana jak we flecie podłużnym.

okaryna

Okarynę w znanej dziś postaci skonstruował w drugiej połowie XIX wieku Włoch Giuseppe Donati, lecz istnieją przekazy mówiące, że jej historia liczy ponad 1200 lat. Szybko zdobyła popularność w Europie jako instrument amatorski, nietrudny do wykonania samodzielnie. Próby jej udoskonalenia poprzez dodanie systemu klap i suwaków nie powiodły się. Czasami bywa wykorzystywana przez kompozytorów współczesnych.

Konstrukcja okaryny nie pozwala na regulowanie wysokości dźwięku siłą dęcia w ustnik. Okaryny są wykonane z ceramiki i malowane, miewają najczęściej kształt kuli, ziemniaków, zwierząt, ptaków. Okaryna uważana jest za instrument magiczny, który kojarzy się z naturą i tajemniczością. W Peru muzykujący na niej potrafią wiernie naśladować dźwiękiem głosy ptaków amazońskich, uważają też, że działa jako instrument uspokajający nerwy.

okaryna-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".