Ghichak

Ghichak (gheychak, quichak) jest starożytnym instrumentem z rodziny lutni popularnym m.in. w Iranie i Afganistanie. Swoją charakterystyczną formę zawdzięcza pudłu wyciętemu z jednego kawałka drewna: posiada ono dwie symetryczne komory. Część, na której spoczywa mostek pokrywa membrana ze skóry. Ghichak często są inkrustowane lustrzanymi elementami, koralikami, barwnymi kamieniami. Dźwięk wydobywa się poprzez jednoczesne szarpanie ręką 4-6 strun i przeciąganie po nich smyczkiem za pomocą drugiej ręki.

Ghichak

Ghichak są budowane z drzewa morwy lub orzecha (podstrunnica z hebanu lub palisandru, mostek z czarnej topoli) i są kojarzone z podobnymi do nich: sarindą, surozem, sarangi.

Ghichak-legend
inne

22.03.2013

Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Zarejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank brzmienia, który posłuży do tworzenia współczesnych instrumentaliów. Niektóre z instrumentów zostaną przełożone na sterowniki czułe na ruch, przy pomocy których, w maju, przeprowadzimy warsztaty dla dzieci. Ponadto opracujemy scenariusze zajęć, które, w oparciu o internetową wersję naszego banku brzmienia, umożliwią przeprowadzenie lekcji wszystkim zainteresowanym nauczycielom szkół podstawowych z całej Polski.