sarangi

Sarangi zwane również saran lub saranga to instrument strunowy pochodzenia arabskiego. Wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna posiada 3 struny główne, wykonane z kozich jelit, oraz do kilkudziesięciu stalowych strun burdonowych. Sarangi są znane na całym obszarze Indii, Nepalu i Pakistanu. Stanowią szczególnie ważny instrument w muzyce hindustańskiej.

sarangi

Na sarangi gra się za pomocą małego smyczka. Ze względu na to, że sarangi nie posiadają progów, a na podstrunnicy umieszczone są struny burdonowe, stosuje się tzw. technikę paznokciową, wykorzystując skrócenie strun przy przesuwaniu paznokciem lewej ręki wzdłuż strun. Pozwala to na uzyskanie wielu płynnych tonów, z drugiej strony sprawia, że sarangi uchodzą za jeden z najtrudniejszych instrumentów pod względem koniecznych umiejętności technicznych.

W Nepalu pod nazwą sarangi znany jest zupełnie inny instrument smyczkowy zbliżony budową do bengalskiej sarindy. Nie posiada on strun burdonowych, nie stosuje w grze na nim techniki paznokciowej. W Pendżabie popularna jest nieco mniejsza odmiana tego instrumentu, zwana "małe sarangi", natomiast sarangi używane w Kaszmirze są jeszcze mniejsze i mają mniej strun. Sarangi jest to instrument wykorzystywany głównie w muzyce religijnej a także do akompaniamentu aktorom podczas przedstawień teatralnych.
Jedną z nielicznych osób w Polsce grających na sarangi jest profesor Maria Pomianowska, która studiowała ten instrument u Pandita Ram Narayana.

sarangi-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".