terkotki

Terkotki ze względu na prostą konstrukcję i wydawane hałaśliwe dźwięki związane były nie tylko z zabawą, ale i z ludowymi obrzędami wielkanocnymi. Do niedawna na polskich wsiach w czasie około wielkanocnym odstępowano na chwilę od postnego trybu życia, by móc głośno pohałasować pobawić się i pożartować.

terkotki

Terkotki i kołatki są związane z nieco zapomnianą tradycją półpościa czy śródpościa. Jeszcze do niedawna na polskich wsiach w tymże czasie odstępowano na chwilę od ascetycznego trybu życia, po to, by hałasując, przywołać wiosnę.

Radosne grupy dzieciaków biegały od domu do domu w rękach trzymając głośne kołatki, terkotki, grzechotki, obwieszczając sąsiadom, że już „półpoście, półpoście!!!”. Był to zwyczaj, któremu towarzyszyły wspólne zabawy i śpiewy, za które dzieci mogły dostać drobne upominki w postaci łakoci, bądź pieniędzy. Była to zapowiedź nie tylko zbliżającej się Wielkanocy, ale też wyczekiwanej wiosny. Rytmiczny dźwięk terkotek i kołatek miał wybudzić ludzi z zimowego marazmu.

terkotki-legend
inne

22.03.2013

Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Zarejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank brzmienia, który posłuży do tworzenia współczesnych instrumentaliów. Niektóre z instrumentów zostaną przełożone na sterowniki czułe na ruch, przy pomocy których, w maju, przeprowadzimy warsztaty dla dzieci. Ponadto opracujemy scenariusze zajęć, które, w oparciu o internetową wersję naszego banku brzmienia, umożliwią przeprowadzenie lekcji wszystkim zainteresowanym nauczycielom szkół podstawowych z całej Polski.