sarangi

Sarangi zwane również saran lub saranga to instrument strunowy pochodzenia arabskiego. Wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna posiada 3 struny główne, wykonane z kozich jelit, oraz do kilkudziesięciu stalowych strun burdonowych. Sarangi są znane na całym obszarze Indii, Nepalu i Pakistanu. Stanowią szczególnie ważny instrument w muzyce hindustańskiej.

sarangi

Na sarangi gra się za pomocą małego smyczka. Ze względu na to, że sarangi nie posiadają progów, a na podstrunnicy umieszczone są struny burdonowe, stosuje się tzw. technikę paznokciową, wykorzystując skrócenie strun przy przesuwaniu paznokciem lewej ręki wzdłuż strun. Pozwala to na uzyskanie wielu płynnych tonów, z drugiej strony sprawia, że sarangi uchodzą za jeden z najtrudniejszych instrumentów pod względem koniecznych umiejętności technicznych.

W Nepalu pod nazwą sarangi znany jest zupełnie inny instrument smyczkowy zbliżony budową do bengalskiej sarindy. Nie posiada on strun burdonowych, nie stosuje w grze na nim techniki paznokciowej. W Pendżabie popularna jest nieco mniejsza odmiana tego instrumentu, zwana "małe sarangi", natomiast sarangi używane w Kaszmirze są jeszcze mniejsze i mają mniej strun. Sarangi jest to instrument wykorzystywany głównie w muzyce religijnej a także do akompaniamentu aktorom podczas przedstawień teatralnych.
Jedną z nielicznych osób w Polsce grających na sarangi jest profesor Maria Pomianowska, która studiowała ten instrument u Pandita Ram Narayana.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/sarangi.html#sigProId7153f2259c

sarangi-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.