terkotki

Terkotki ze względu na prostą konstrukcję i wydawane hałaśliwe dźwięki związane były nie tylko z zabawą, ale i z ludowymi obrzędami wielkanocnymi. Do niedawna na polskich wsiach w czasie około wielkanocnym odstępowano na chwilę od postnego trybu życia, by móc głośno pohałasować pobawić się i pożartować.

terkotki

Terkotki i kołatki są związane z nieco zapomnianą tradycją półpościa czy śródpościa. Jeszcze do niedawna na polskich wsiach w tymże czasie odstępowano na chwilę od ascetycznego trybu życia, po to, by hałasując, przywołać wiosnę.

Radosne grupy dzieciaków biegały od domu do domu w rękach trzymając głośne kołatki, terkotki, grzechotki, obwieszczając sąsiadom, że już „półpoście, półpoście!!!”. Był to zwyczaj, któremu towarzyszyły wspólne zabawy i śpiewy, za które dzieci mogły dostać drobne upominki w postaci łakoci, bądź pieniędzy. Była to zapowiedź nie tylko zbliżającej się Wielkanocy, ale też wyczekiwanej wiosny. Rytmiczny dźwięk terkotek i kołatek miał wybudzić ludzi z zimowego marazmu.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/terkotki.html#sigProIdd3519efe6f

terkotki-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.