Wspak

Ta ciekawa współczesna forma basu jest dziełem rzeźbiarza Andrzeja Króla. Projektuje on i wykonuje wspaki oraz kije od 2001 roku, czyli od momentu artystycznego działania, jakim było wstawienie struny do rzeźby „Żagiel” wykonanej z napiętego drewna lutniczego. Inspirację oraz wskazówki dotyczące tworzenia instrumentów Król czerpał od artysty Jeana Weinfelda.

Wspak

Artystę wspierała francuska fundacja CIRCE, natomiast w 2004 wspakami zainteresowała się multiinstrumentalistka, Maria Pomianowska, a w 2006  powstał spektakl opowiadający historię tych instrumentów.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/wspak.html#sigProId65842d5f9d

Wspak -legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.