bandoneon

Bandoneon, zwany „duszą tanga” to rodzaj harmonii ręcznej. Bywa często mylony z akordeonem, chociaż wydaje znacznie bogatsze dźwięki i daje muzykom większe możliwości. Posiada 88 lub więcej guzików i czworokątną obudowę. Należy do grupy idiofonów dętych klawiszowych, a według innej klasyfikacji należy do grupy aerofonów.

bandoneon

Nazwa instrumentu pochodzi od nazwiska jego twórcy. Został zbudowany przez Heinricha Banda, który w wieku 29 lat, w grudniu 1850 r. pierwsze egzemplarze do sprzedaży umieścił w swoim sklepie w miejscowości Krefeld, w Niemczech.

Pierwotnie miał służyć do grania muzyki religijnej w kościołach. Kiedy instrument przybył do portowego miasta Buenos Aires w Argentynie z czasem wraz z gitarami, skrzypcami i fletami przyczynił się do powstania nowego gatunku muzycznego tanga milonga, podczas którego grania wykorzystywany jest do dziś. Wybitnym wirtuozem bandoneonu był argentyński kompozytor tanga i muzyk, Astor Piazzolla.

bandoneon-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Warsztaty odbyły się w Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (18 - 30 maja 2013).

Wzięły w nich udział grupy zorganizowane – warsztaty realizowane w trakcie tygodnia oraz osoby indywidualne – warsztaty w weekendy.

Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange.

 • 10.05.2013

  Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej.

  Czytaj więcej...

 • 06.05.2013

  Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową.

  Czytaj więcej...

 • 22.03.2013

  Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Rejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank...

  Czytaj więcej...