bandoneon

Bandoneon, zwany „duszą tanga” to rodzaj harmonii ręcznej. Bywa często mylony z akordeonem, chociaż wydaje znacznie bogatsze dźwięki i daje muzykom większe możliwości. Posiada 88 lub więcej guzików i czworokątną obudowę. Należy do grupy idiofonów dętych klawiszowych, a według innej klasyfikacji należy do grupy aerofonów.

bandoneon

Nazwa instrumentu pochodzi od nazwiska jego twórcy. Został zbudowany przez Heinricha Banda, który w wieku 29 lat, w grudniu 1850 r. pierwsze egzemplarze do sprzedaży umieścił w swoim sklepie w miejscowości Krefeld, w Niemczech.

Pierwotnie miał służyć do grania muzyki religijnej w kościołach. Kiedy instrument przybył do portowego miasta Buenos Aires w Argentynie z czasem wraz z gitarami, skrzypcami i fletami przyczynił się do powstania nowego gatunku muzycznego tanga milonga, podczas którego grania wykorzystywany jest do dziś. Wybitnym wirtuozem bandoneonu był argentyński kompozytor tanga i muzyk, Astor Piazzolla.

bandoneon-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.