Guzheng, Chiny

Guzheng nazywany jest „chińską cytrą” i jest instrumentem szarpanym o długości 160 cm, pudle rezonansowym wykonanym z drzewa wutong i liczbie stalowych strun od 21 do 25. Dźwięk wydobywa się poprzez szarpanie strun (w położeniu horyzontalnym) prawą ręką, podczas gdy lewa reguluje ich napięcie. Instrumenty są często pięknie dekorowane laką, masą perłową i emalią (tech.cloisonné), a także malunkami i inskrypcjami.

Guzheng, Chiny

Na guzheng grano już bardzo dawno temu (tzw. Okres Walczących Królestw: 475 do 221 p.n.e.), używając wówczas strun z jedwabiu. Muzycy często używają nakładek na palce, które dawniej wykonywało się z kości słoniowej lub skorupy żółwia, a obecnie np. z żywicy.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/guzheng.html#sigProId34d3822405

Guzheng, Chiny -legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.