Bęben szczelinowy muyu

Bębny muyu, czyli temple blocks, należą do drewnianych instrumentów perkusyjnych, używanych głównie w buddyjskich rytuałach religijnych (medytacje, procesje, śpiewanie sutr) w Chinach, Japonii, Korei, Tybecie, na Tajwanie. Rozmiary bębnów wahają się od 150 mm do ponad metra - te mniejsze w świątyniach spoczywają na haftowanych poduszkach. Dźwięk z bębnów wydobywa się poprzez trzymanie za specjalny uchwyt i uderzanie pałką w instrument.

Bęben szczelinowy muyu

Nazwa bębnów oznacza „drewnianą rybę”, z czym wiąże się wiele legend, w tym opowieść  o cudem odnalezionym we wnętrzu ryby dziecku rybaka i o mnichu, któremu wielka ryba pomogła przejść przez rzekę. To wyjaśnia kształt instrumentu: wnętrze przekrojonej ryby oraz głowy ryb (ale też smoków) trzymające perłę, a także przypomina o pierwotnym - dosłownie „rybim” - wyglądzie bębnów, które nadal można zobaczyć przed świątyniami.

Bęben szczelinowy muyu-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.