kemancze

Kemancze to rodzaj instrumentu typu fidel, na którym gra się w pozycji kolanowej, techniką przyciskową, obracając szyjką instrumentu w różne strony. Kształt instrumentu to parabola. Szyjka w formie pręta przebija pudło rezonansowe, na którym znajdują się 4 metalowe struny.

kemancze

Kemanche to instrument strunowy z rodziny skrzypiec stosowany w arabskiej i perskiej muzyce artystycznej. Uważa się, że zostały skonstruowane w Iranie, a ich nazwa pochodzi od perskiego słowa dwa ‘keman’ – skrzypce i ‘ce’ – mały. Kemancze powszechnie używano w Iranie, Azerbejdżanie, Armenii, Turcji i Azji Środkowej oraz w krajach basenu Morza Czernego, gdzie prawdopodobnie przybyły dzięki Grekom. W Iranie kemancze odgrywają szczególną rolę od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. – są postrzegane jako symbol tradycyjnych wartości, w przeciwieństwie do znanych powszechnie skrzypiec. Początkowo stosowano w kemancze struny wykonane z jedwabiu, a we współczesnych wersjach instrumentu używa się metalowych.
Muzyka tworzona i grana na kemnacze jest zazwyczaj szybka i żywa.


View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/kemancze.html#sigProIdf86531be55

kemancze-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.