kemancze

Kemancze to rodzaj instrumentu typu fidel, na którym gra się w pozycji kolanowej, techniką przyciskową, obracając szyjką instrumentu w różne strony. Kształt instrumentu to parabola. Szyjka w formie pręta przebija pudło rezonansowe, na którym znajdują się 4 metalowe struny.

kemancze

Kemanche to instrument strunowy z rodziny skrzypiec stosowany w arabskiej i perskiej muzyce artystycznej. Uważa się, że zostały skonstruowane w Iranie, a ich nazwa pochodzi od perskiego słowa dwa ‘keman’ – skrzypce i ‘ce’ – mały. Kemancze powszechnie używano w Iranie, Azerbejdżanie, Armenii, Turcji i Azji Środkowej oraz w krajach basenu Morza Czernego, gdzie prawdopodobnie przybyły dzięki Grekom. W Iranie kemancze odgrywają szczególną rolę od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. – są postrzegane jako symbol tradycyjnych wartości, w przeciwieństwie do znanych powszechnie skrzypiec. Początkowo stosowano w kemancze struny wykonane z jedwabiu, a we współczesnych wersjach instrumentu używa się metalowych.
Muzyka tworzona i grana na kemnacze jest zazwyczaj szybka i żywa.


View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/kemancze.html#sigProIdf86531be55

kemancze-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Warsztaty odbyły się w Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (18 - 30 maja 2013).

Wzięły w nich udział grupy zorganizowane – warsztaty realizowane w trakcie tygodnia oraz osoby indywidualne – warsztaty w weekendy.

Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange.

 • 10.05.2013

  Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej.

  Czytaj więcej...

 • 06.05.2013

  Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową.

  Czytaj więcej...

 • 22.03.2013

  Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Rejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank...

  Czytaj więcej...