terkotka duża

Podobnie jak mniejsze terkotki i kołatki wykonana z drewna stanowiła rodzaj hałaśliwej przeszkadzajki. Wykorzystywana podczas kolędowania, w okresie postu i Wielkanocy.

terkotka duża

Terkotka duża, mniejsze oraz kołatki były wykorzystywane do hałasowania przez grupy kolędnicze, pragnące zwrócić na siebie uwagę. Bywały i bywają również do dzisiaj używane w kościołach.

W Wielki Piątek, kiedy milkły dzwony, ministranci właśnie za pomocą tych drewnianych przedmiotów obwieszczali kolejne etapy nabożeństw. Wielkie terkoty i kołaty, robiące duży hałas używane są w wielu parafiach podczas Rezurekcji, obok innych hałaśliwych przedmiotów i czynności dla podkreślenia radości związanej ze Zmartwychwstaniem.

terkotka duża-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.