Kemence, Turcja

Tzw. klasyczne kemençe to od XIX wieku najbardziej popularny instrument smyczkowy w klasycznej muzyce otomańskiej. Znany w Turcji, Iranie, Grecji. Charakteryzuje się gruszkowatym kształtem wykonanym z jednego kawałka drewna (przeważnie śliwa); pudło posiada dwa otwory. Muzyk wydobywa dźwięk poprzez poruszanie 2-3 strun, opierając instrument na kolanie (w pozycji siedzącej). Struny skraca się poprzez boczny dotyk paznokcia, tak jak w innych fidelach ludowych.

Kemence, Turcja

Instrument jest spokrewniony z lirą bizantyjską. Dawne instrumenty wykonywane np. pod kątem muzyki pałacowej, miały elementy pokrywane kością słoniową i masą perłową.

Kemence, Turcja -legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.