Er hu

Erhu to dwustrunowy instrument smyczkowy z rodziny huqin, znany od VII wieku. Używany jest w Chinach, Japonii, Korei i południowo-wschodniej Azji. Nie posiada podstrunnicy. Charakterystyczny dźwięk wydobywa się za pomocą bambusowego smyczka z końskim włosiem, przeciąganego po strunach wprawianych w wibrację przez muzyka. Pudło rezonansowe obciągnięte jest skórą pytona.
„Chińskie skrzypce” mogą występować zarówno solo, jak i w niewielkich zespołach, a nawet w orkiestrze. Długość typowego erhu to 81 cm. Instrument podczas gry trzyma się pionowo.

Er hu

Do konstrukcji erhu używa się różnych odmian drewna sandałowego. Uważa się też, że najlepsze instrumenty powstają ze starych mebli. Dawniej struny erhu wykonywano ze skręconych jedwabnych nici, dziś są one metalowe. Od 2005 roku, do budowy erhu można używać skóry pytonów jedynie z licencjonowanych hodowli, w tym samym roku Chińska Orkiestra w Hongkongu zaczęła z sukcesem opracowywać ekologiczny materiał zastępujący całkowicie skórę zwierzęcą w produkcji erhu.

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/er-hu.html#sigProId9b98712755

Er hu-legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.