Erxian

Erxian to jeden ze smyczkowych instrumentów należących do rodziny huqin. Posiada 2 stalowe struny (dawniej: jedwabne) i komorę dźwiękową złożoną z bambusowej rury i walcowatego palisandrowego pudła bez tylnej kratownicy. Całość wieńczy szyjka z twardego drewna, zakończoną dekoracyjną główką np. smoczą. Łukowaty smyczek jest z szerokiego kawałka drewna i końskiego włosia. Erxian jest ważnym instrumentem w operowej muzyce kantońskiej.

Erxian

Erxian pełni istotną rolę w grupie innych instrumentów tworzących bardzo stary gatunek muzyczny Nanyin, takich jak: dongxiao (bambusowy flet), nanpa (rodzaj lutni), sanxian (3-strunowy instrument szarpany) i paiban (kołatki).

View the embedded image gallery online at:
http://www.instrumentyludowe.pl/pl/erxian.html#sigProId311431f088

Erxian -legend
instrumenty

Instrumenty

Instrumenty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybraliśmy je wspólnie z pracownikami muzeum, kierując się jednym podstawowym kluczem - mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne (azjatyckie). Przez kilka dni nagrywaliśmy zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystaliśmy na dwa sposoby - tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto opisaliśmy i sfotografowaliśmy, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android w Google Play

Możesz też uruchomić aplikację na komputerze PC klikając na poniższe ikonki.
Ikonka druga, to plik spakowany w formacie zip, który przed uruchomieniem trzeba rozpakować.