baraban

Baraban to duży bęben o głębokim donośnym dźwięku, z obustronnym naciągiem. Instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Brzmienie barabanu dodatkowo wzbogaca metalowy talerz, bądź trójkąt. Gra się na nim oburącz. Wchodził w skład instrumentów kapeli ludowej.

baraban

Bardzo znany jest zwyczaj wielkanocnego bicia w baraban w Iłży. Z wielkim bębnem o średnicy 1 m i wysokości 50 cm, wykonanym z blachy miedzianej i obciągniętym źrebięcą, bądź cielęcą skórą wędruje po miasteczku dziesięciu mężczyzn. Bęben noszony jest od północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną do godziny 6 rano, kiedy rozpoczyna się rezurekcja. Dwóch mężczyzn przenosi instrument, a ośmiu pozostałych uderza drewnianymi pałkami podczas pięciominutowych postojów. Bębnienie zapowiada Zmartwychwstanie Pańskie. Zwyczaj ten kultywowany jest w Iłży od najdawniejszych czasów i nie jest znany nigdzie indziej.

Baraban przechowywany jest w miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

baraban-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".