bęben jednomembranowy

Bęben jednomembranowy to instrument perkusyjny z metalowymi cekinami, wykonany z jednego kawałka ciemnego, ciężkiego drewna. Bęben należy do instrumentów zwanych membranofonami. Składa się z korpusu i jednej lub 2 membran. Membrana wykonana jest z twardej skóry, bydła, związanej z masą poprzez różnej długości kołki wbite w niedalekiej odległości od siebie.

bęben jednomembranowy

Bęben pojawił się w Europie we wczesnym średniowieczu. Najczęściej używany był i jest obecnie w orkiestrach wojskowych, orkiestrze symfonicznej i w ludowym instrumentarium. Ze względu na sposób gry wyróżniamy bębny uderzane – pałeczkami, szczoteczkami, dłonią, palcami i pocierane – palcami lub za pośrednictwem przechodzącego przez otwór w membranie pęku włosia końskiego, łańcucha, pręta lub sznura pocieranego ręką, tzw. bąka.

Najstarsze europejskie bębny znalezione na wykopaliskach archeologicznych, pochodziły z okresu neolitu, ok. 7 tys. lat  p.n.e. miały kształt kielicha posiadały gliniany korpus i jedną membranę. Ze względu na kształt korpusu rozróżnia się bębny walcowate, klepsydrowate, beczułkowate, stożkowe, kielichowe, obręczowe, ramowe.

bęben jednomembranowy-legend
inne

22.03.2013

Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Zarejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank brzmienia, który posłuży do tworzenia współczesnych instrumentaliów. Niektóre z instrumentów zostaną przełożone na sterowniki czułe na ruch, przy pomocy których, w maju, przeprowadzimy warsztaty dla dzieci. Ponadto opracujemy scenariusze zajęć, które, w oparciu o internetową wersję naszego banku brzmienia, umożliwią przeprowadzenie lekcji wszystkim zainteresowanym nauczycielom szkół podstawowych z całej Polski.