dudy wielkopolskie

Instrument muzyczny dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Inne nazwy regionalne w Polsce to: koza, gajdy, siesieńki. Dudy bywają często mylone z kobzą, która jest zupełnie innym instrumentem strunowym. Dudy należą do najtrudniejszych do opanowania instrumentów muzycznych i stanowią niebywałe wyzwanie dla wielu muzyków.

dudy wielkopolskie

Dudy zostały przeniesione z Azji do Europy w średniowieczu i włączone do europejskiego instrumentarium ludowego. Są szczególnie popularne do dziś w ludowej muzyce szkockiej i bułgarskiej, także w Irlandii, Hiszpanii, w regionach: Galicja i Asturia, i Francji – w Bretanii. Nie mniej popularne są dudy na Słowiańszczyźnie, oraz wśród Bałtów – szczególnie na Białorusi, Czechach i Łotwie.

Dudy i ich odmiany: kozioł i siesieńki to najbardziej charakterystyczne i najstarsze instrumenty muzyczne w Wielkopolsce. W Polsce spotyka się je jeszcze na terenie Podhala i w rejonie Żywca. Są instrumentem wymagającym wielkiego kunsztu w trakcie ich wyrobu, do którego stosowane są różne gatunki drewna, np. śliwa, wiśnia, mahoń, a nawet heban. Dudy zbudowane są z czterech zasadniczych części: piszczałki melodycznej, wora, nazywanego także miechem, piszczałki burdonowej, zwanej basem lub bąkiem i mieszka.

Tradycja dudziarska kultywowana jest w Wielkopolsce do dziś poprzez organizowany co roku Turniej Dudziarzy Wielkopolskich.

dudy wielkopolskie-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".