dudy wielkopolskie

Instrument muzyczny dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Inne nazwy regionalne w Polsce to: koza, gajdy, siesieńki. Dudy bywają często mylone z kobzą, która jest zupełnie innym instrumentem strunowym. Dudy należą do najtrudniejszych do opanowania instrumentów muzycznych i stanowią niebywałe wyzwanie dla wielu muzyków.

dudy wielkopolskie

Dudy zostały przeniesione z Azji do Europy w średniowieczu i włączone do europejskiego instrumentarium ludowego. Są szczególnie popularne do dziś w ludowej muzyce szkockiej i bułgarskiej, także w Irlandii, Hiszpanii, w regionach: Galicja i Asturia, i Francji – w Bretanii. Nie mniej popularne są dudy na Słowiańszczyźnie, oraz wśród Bałtów – szczególnie na Białorusi, Czechach i Łotwie.

Dudy i ich odmiany: kozioł i siesieńki to najbardziej charakterystyczne i najstarsze instrumenty muzyczne w Wielkopolsce. W Polsce spotyka się je jeszcze na terenie Podhala i w rejonie Żywca. Są instrumentem wymagającym wielkiego kunsztu w trakcie ich wyrobu, do którego stosowane są różne gatunki drewna, np. śliwa, wiśnia, mahoń, a nawet heban. Dudy zbudowane są z czterech zasadniczych części: piszczałki melodycznej, wora, nazywanego także miechem, piszczałki burdonowej, zwanej basem lub bąkiem i mieszka.

Tradycja dudziarska kultywowana jest w Wielkopolsce do dziś poprzez organizowany co roku Turniej Dudziarzy Wielkopolskich.

dudy wielkopolskie-legend
inne

10.05.2013

Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej. Projekt zyskał pozytywną rekomendację i znalazł się na liście honorowych patronatów Ministra. Serdecznie dziękujemy!