terkotki

Terkotki ze względu na prostą konstrukcję i wydawane hałaśliwe dźwięki związane były nie tylko z zabawą, ale i z ludowymi obrzędami wielkanocnymi. Do niedawna na polskich wsiach w czasie około wielkanocnym odstępowano na chwilę od postnego trybu życia, by móc głośno pohałasować pobawić się i pożartować.

terkotki

Terkotki i kołatki są związane z nieco zapomnianą tradycją półpościa czy śródpościa. Jeszcze do niedawna na polskich wsiach w tymże czasie odstępowano na chwilę od ascetycznego trybu życia, po to, by hałasując, przywołać wiosnę.

Radosne grupy dzieciaków biegały od domu do domu w rękach trzymając głośne kołatki, terkotki, grzechotki, obwieszczając sąsiadom, że już „półpoście, półpoście!!!”. Był to zwyczaj, któremu towarzyszyły wspólne zabawy i śpiewy, za które dzieci mogły dostać drobne upominki w postaci łakoci, bądź pieniędzy. Była to zapowiedź nie tylko zbliżającej się Wielkanocy, ale też wyczekiwanej wiosny. Rytmiczny dźwięk terkotek i kołatek miał wybudzić ludzi z zimowego marazmu.

terkotki-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".