Harmonia pedałowa

Harmonia pedałowa, 24-basowa to polski instrument ludowy, który powstał z połączenia cech harmonii i fisharmonii (lub eoliny). Dźwięk uzyskuje się poprzez tłoczenie powietrza z oddzielnych miechów nożnych (pedałów) połączonych z korpusem metalową/mosiężną rurą i poprzez jednoczesne wybieranie melodii na klawiszach. Wprowadzenie pedałów odciążyło muzyków (lżejsza ręka, gra w pozycji siedzącej), a instrument zdobył popularność podczas wesel i zabaw wiejskich.

Harmonia pedałowa

Tzw. „pedałówkę” na ziemiach polskich skonstruowano w firmie Piotra Stamirowskiego około 1900 r., następne jej wersje produkowały w kolejnych dziesięcioleciach inne warszawskie pracownie. Po I wojnie ten rodzaj harmonii stał się szczególnie popularny w składzie kapel ludowych na Mazowszu (Kurpie, Garwolińskie), także częściowo na Podlasiu. Harmonie (białe i czarne) dekorowano grawerując ażurowe floralne motywy, ozdabiając szkiełkami, ilustracjami z pasków celuloidowych itp.

Harmonia pedałowa-legend
inne

06.05.2013

Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową. Za to mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty dla osób indywidualnych. Prosimy zapisywać się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny pod przyciskiem "wypełnij".