terkotki

Terkotki ze względu na prostą konstrukcję i wydawane hałaśliwe dźwięki związane były nie tylko z zabawą, ale i z ludowymi obrzędami wielkanocnymi. Do niedawna na polskich wsiach w czasie około wielkanocnym odstępowano na chwilę od postnego trybu życia, by móc głośno pohałasować pobawić się i pożartować.

terkotki

Terkotki i kołatki są związane z nieco zapomnianą tradycją półpościa czy śródpościa. Jeszcze do niedawna na polskich wsiach w tymże czasie odstępowano na chwilę od ascetycznego trybu życia, po to, by hałasując, przywołać wiosnę.

Radosne grupy dzieciaków biegały od domu do domu w rękach trzymając głośne kołatki, terkotki, grzechotki, obwieszczając sąsiadom, że już „półpoście, półpoście!!!”. Był to zwyczaj, któremu towarzyszyły wspólne zabawy i śpiewy, za które dzieci mogły dostać drobne upominki w postaci łakoci, bądź pieniędzy. Była to zapowiedź nie tylko zbliżającej się Wielkanocy, ale też wyczekiwanej wiosny. Rytmiczny dźwięk terkotek i kołatek miał wybudzić ludzi z zimowego marazmu.

terkotki-legend
inne

10.05.2013

Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej. Projekt zyskał pozytywną rekomendację i znalazł się na liście honorowych patronatów Ministra. Serdecznie dziękujemy!

Warsztaty odbyły się w Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (18 - 30 maja 2013).

Wzięły w nich udział grupy zorganizowane – warsztaty realizowane w trakcie tygodnia oraz osoby indywidualne – warsztaty w weekendy.

Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange.

 • 10.05.2013

  Miło nam poinformować, że projekt został objęty honorowym patronatem Pani Minister Edukacji Narodowej.

  Czytaj więcej...

 • 06.05.2013

  Nie ma już wolnych miejsc na warsztaty dla grup zorganizowanych. Można wpisywać się na listę rezerwową.

  Czytaj więcej...

 • 22.03.2013

  Zakończyły się nagrania w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Rejestrowaliśmy zakres brzmieniowy około dwudziestu ludowych instrumentów. Powstał bank...

  Czytaj więcej...