Bęben szczelinowy muyu

Bębny muyu, czyli temple blocks, należą do drewnianych instrumentów perkusyjnych, używanych głównie w buddyjskich rytuałach religijnych (medytacje, procesje, śpiewanie sutr) w Chinach, Japonii, Korei, Tybecie, na Tajwanie. Rozmiary bębnów wahają się od 150 mm do ponad metra - te mniejsze w świątyniach spoczywają na haftowanych poduszkach. Dźwięk z bębnów wydobywa się poprzez trzymanie za specjalny uchwyt i uderzanie pałką w instrument.

Bęben szczelinowy muyu

Nazwa bębnów oznacza „drewnianą rybę”, z czym wiąże się wiele legend, w tym opowieść  o cudem odnalezionym we wnętrzu ryby dziecku rybaka i o mnichu, któremu wielka ryba pomogła przejść przez rzekę. To wyjaśnia kształt instrumentu: wnętrze przekrojonej ryby oraz głowy ryb (ale też smoków) trzymające perłę, a także przypomina o pierwotnym - dosłownie „rybim” - wyglądzie bębnów, które nadal można zobaczyć przed świątyniami.

Bęben szczelinowy muyu-legend
projekt - scenariusze

Scenariusze

Z myślą o nauczycielach i dzieciach z całej Polski, a także wszystkich osobach zainteresowanych muzyką ludową, na stronie internetowej zamieściliśmy bank brzmień nagranych w projekcie instrumentów.

Wystarczy dostęp do internetu i kilka stanowisk komputerowych np. w szkolnej pracowni i można samodzielnie przeprowadzić warsztaty muzyczne.

Zapraszamy zatem do nauki i zabawy!

 

Do pobrania:

scenariusze-szkola-pierwszy.pdf

scenariusze-szkola-drugi.pdf